Festyn Ekologiczny 2021

Opublikowano: 2021-09-16

11 września 2021 r. po raz szósty już na kórnickim rynku miał swoją edycję Festyn Ekologiczny, tym razem pod hasłem „Czyste powietrze – tego chcę jeszcze”. I tak jak co roku zgromadził tłumnie mieszkańców naszej gminy.

Podobnie jak w poprzednich latach ogromnym zainteresowaniem cieszyła się akcja wymiany zużytych baterii na sadzonki drzew i krzewów. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, wśród których na szczególną uwagę zasłużyła gra edukacyjna związana z segregacją śmieci. W bardzo przystępny a zarazem atrakcyjny dla młodszych mieszkańców gminy sposób połączono zabawę z rozpowszechnianiem wiedzy o ekologii i ochronie środowiska.

Swoje stoiska na festynie zaprezentowały lokalne firmy, stowarzyszenia oraz podmioty współpracujące z UMiG Kórnik. Jedną z atrakcji były też występy estradowe w tym finalistki The Voice Kids.

Festynowi towarzyszył również punkt Narodowego Spisu Powszechnego oraz Mobilny Punkt Szczepień.

Sater Kórnik podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku wsparł organizację festynu.

festyn ekologiczny 2021 - 2 małefestyn ekologiczny 2021 małefestyn ekologiczny 2021 - 3 małe

 

  Więcej

Maluchy uczą się o segregacji śmieci

Opublikowano: 2020-10-14

W minioną środę kolejny już raz odwiedziły nas dzieci z przedszkola Tajemnicza Wyspa w Borówcu – tym razem była to grupa najmłodsza. Maluchy dowiedziały się jak ważna dla naszego środowiska jest segregacja śmieci i jak powinna ona prawidłowo wyglądać. Zapoznały się z naszą ścieżką edukacyjną i ruszyły zdobywać górę składowiska. Jak zawsze dla dzieci wielką atrakcją była możliwość oglądania okolicy za pomocą lornetek oraz karmienie zwierząt, które po raz kolejny możliwe było dzięki uprzejmości naszych sąsiadów.

 

sater dzieci 4sater dzieci 2

sater dzieci 3sater dzieci 1sater dzieci 5

  Więcej

Przedszkolaki na składowisku

Opublikowano: 2020-10-09

W czwartek 24 września po raz kolejny odwiedziły nas dzieci z przedszkola Tajemnicza Wyspa w Borówcu. 5 – 6 latki wykazały się dużą wiedzą na temat segregacji śmieci i z chęcią zapoznały się z naszą ścieżką edukacyjną. Następnie bez problemu poradziły sobie z wejściem na górę składowiska gdzie lornetkami obserwowały okolicę. Po takim wysiłku przyszła pora na drugie śniadanie w wiacie i zabawy na huśtawkach. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy na sąsiadującą ze składowiskiem łąkę, gdzie dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci mogły nakarmić kucyki i kozy.

satersater 2 20200924_094547

  Więcej

Festyn Ekologiczny 2019

Opublikowano: 2019-10-01

21 września 2019 już po raz 5. odbył się na kórnickim rynku Festyn Ekologiczny, który jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy. Swoje stoiska zaprezentowali przedstawiciele instytucji, organizacji i firm związanych z branżą i wspierających idee ekologiczne.

Po raz kolejny największą atrakcją okazała się akcja wymiany zużytych baterii na sadzonki drzewek i krzewów.

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkursy ekologiczne i wręczono nagrody, a także podsumowano Kórnickie Dni Nauki.

Sater Kórnik podobnie jak w poprzednich edycjach tak i w tym roku wsparł organizację festynu.

 

IMG_6589IMG_6593IMG_6594

  Więcej

Pierwszaki na składowisku

Opublikowano: 2019-10-01

W piątek 20.09.2019 po raz kolejny gościliśmy na składowisku dzieci ze szkoły podstawowej. Tym razem odwiedzili nas uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej w Zaniemyślu. Po przejściu ścieżki edukacyjnej i wysłuchaniu informacji dotyczących gospodarki odpadami, grupa wspięła się na górę składowiska. Piękna pogoda sprzyjała dobrej widoczności i dzieci mogły lornetkami oglądać okolicę i przebiegające po polach sarny. Po wspinaczce przyszła pora na drugie śniadanie w wiacie piknikowej i zabawy na zjeżdżalni i huśtawkach.

 

IMG_6562IMG_6571IMG_6585

  Więcej

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego na składowisku

Opublikowano: 2019-06-03

13 maja 2019 r. w hotelu Daglezja w Kórniku studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod kierunkiem dr hab. Inż. Adama Zydronia rozpoczęli kilkudniowe praktyki studenckie na terenie naszej gminy. W spotkaniu otwierającym praktyki udział wziął również pan wicestarosta Antoni Kalisz oraz przedstawiciele wydziałów Ochrony Środowiska, Gospodarki Odpadami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Kórnik oraz spółki Sater Kórnik. Przedstawiciele urzędu zapoznali studentów z bieżącą sytuacją i pracą w swoich wydziałach, natomiast przedstawiciele spółki Sater Kórnik zaprezentowali film dotyczący przeprowadzonej na terenie składowiska odpadów komunalnych w Czmoniu w 2015 roku rekultywacji.
Po spotkaniu studenci wraz z przedstawicielami urzędu wybrali się autokarem na objazd gminy, gdzie mogli zapoznać się z rozwiązaniami urbanistycznymi i projektowymi pn.- zach. części gminy.
Po zwiedzaniu gminy grupa pojawiła się na zrekultywowanym składowisku odpadów komunalnych w Czmoniu, gdzie mogła zobaczyć i usłyszeć o efektach rekultywacji oraz podziwiać okolicę z góry. Następnie po małym poczęstunku studenci wrócili do Kórnika i przystąpili do stojących przed nimi zadań.

  Więcej

Wiosna na składowisku

Opublikowano: 2019-04-11

Na składowisku pojawiły się już pierwsze nieśmiałe oznaki wiosny. Przygotowujemy się do niej już od dłuższego czasu.
Próbujemy coraz bardziej zazieleniać składowisko i jego okolice, aby osiągnąć lepszy efekt ekologiczny związany między innymi z fitoremediacją ( oczyszczaniem zdegradowanego środowiska z wykorzystaniem roślin).
Na zdjęciach możecie Państwo zobaczyć jaka ilość nowych sadzonek drzew i krzewów już wkrótce będzie posadzona na naszym składowisku.

 

 

 

IMG_5769IMG_5772IMG_5765IMG_5813IMG_5816

  Więcej

Prace na składowisku

Opublikowano: 2019-01-22

 

Po przeprowadzeniu wraz z firmą Transpol sp. z o.o sp. k. kolejnego przeglądu gwarancyjnego, jesień na składowisku upłynęła na pracach agrotechnicznych związanych między innymi z dosadzaniem zakupionych przez naszego wykonawcę roślin.

W myśl zapisów umowy o dofinansowanie projektu rekultywacji oraz naszych obserwacji, eksperymentalnie nasadzono różne gatunki roślin, które w naszej opinii najlepiej powinny poradzić sobie w trudnych warunkach składowiska odpadów.

Z niecierpliwością czekamy zatem na wiosnę, żeby zobaczyć efekty naszej pracy.

 

IMG_5694IMG_5696IMG_5684IMG_5680IMG_5656IMG_5657IMG_5655

 

  Więcej

Lekcja o rekultywacji

Opublikowano: 2018-05-28

W sobotę 26.05.2018 r. na składowisku w Czmoniu odbyła się lekcja poświęcona rekultywacji składowisk. Jej uczestnikami byli uczniowie II klasy Technikum w Zespole Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Poznaniu o profilu architektura krajobrazu wraz z wykładowcą.

Prezes Sater Kórnik Maksymilian Sułkowski przedstawił grupie prezentację multimedialną dotyczącą rekultywacji naszego składowiska, a także film dotyczący tejże rekultywacji.

Następnie grupa wyruszyła na zwiedzanie składowiska, w trakcie którego kontynuowała lekcję. Uczniowie weszli na górę składowiska oraz obejrzeli zbiorniki na odcieki i wody opadowe.

Po zwiedzaniu wraz z wykładowcą kontynuowali lekcję w wiacie przy ścieżce edukacyjnej.

 

IMG_3776IMG_3790IMG_3796

 

  Więcej