Lekcja o segregacji i rekultywacji

Opublikowano: 2023-11-13

05.10.2023 r. po raz pierwszy na składowisku pojawili się uczniowie z nauczycielkami ze szkoły podstawowej w Kamionkach. Mimo młodego wieku dzieci doskonale orientowały się w działaniach sprzyjających ochronie środowiska i aktywnie uczestniczyły w eko-lekcji. Z energią ruszyły też na górę składowiska gdzie przy porwistym wietrze obserwowały okolicę. Mimo niesprzyjającej pogody dzieci świetnie się bawiły, dlatego wierzymy, że odwiedzą nas ponownie wiosną gdy aura będzie bardziej sprzyjająca.

  Więcej

Uczniowie z Radzewa na składowisku

Opublikowano: 2023-11-13

28.09.2023 r. po raz kolejny odwiedzili nas uczniowie z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej w Radzewie. Przy pięknej pogodzie rozmawialiśmy o ekologii, segregacji śmieci, ochronie środowiska i o tym w jaki sposób każdy z nas ma wpływ na stan naszej planety. Po przejściu ścieżki edukacyjnej ruszyliśmy na górę składowiska, gdzie uczniowie przy pomocy lornetek oglądali okolicę i prowadzili rozważania jak susza wpływa na jej wygląd. Następnie odwiedziliśmy biogazownię, w której uczniowie dowiedzieli się o pozyskiwaniu gazu ze składowiska i jego przetwarzaniu na energię elektryczną.

 

  Więcej

Nowe tablice na ścieżce edukacyjnej

Opublikowano: 2023-07-25

Na składowisku w ramach istniejącej ścieżki edukacyjnej wymienione zostały tablice informacyjne. Nowe tablice z zaktualizowanymi zasadami segregacji śmieci prezentują się doskonale i czekają na pierwsze w nowym roku szkolnym grupy dzieci i młodzieży.

  Więcej

Prace na składowisku

Opublikowano: 2023-07-25

Poprzedni miesiąc obfitował w intensywne prace ogrodnicze na składowisku. Utrzymująca się od dłuższego czasu susza umożliwiła nam pobranie trzciny z wyschniętego zbiornika na wody opadowe i przesadzenie jej w doniczki.

Po ukorzenieniu rozsady trzciny zostaną posadzone na skarpach gdzie doskonale sobie radzą i korzystnie wpływają na glebę, a równocześnie sprawią, że składowisko stanie się bardziej zielone.

 

  Więcej

Kolejna eko-lekcja na składowisku

Opublikowano: 2022-10-10

W czwartek 29. września kolejny już raz odwiedzili nas uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły podstawowej w Szczodrzykowie. Tym razem była to bardzo aktywna klasa czwarta, która z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w naszej eko-lekcji. Po przejściu ścieżki edukacyjnej i wysłuchaniu informacji o segregacji śmieci, recyklingu i ich wpływie na środowisko naturalne, jak zwykle ruszyliśmy na górę składowiska. Tam dzięki sprzyjającej pogodzie uczniowie mogli obserwować lornetkami bliższą i dalszą okolicę oraz podziwiać wypasające się w pobliżu konie. Następnie udaliśmy się do biogazowni, gdzie jej pracownik opowiedział uczniom o pozyskiwaniu gazu ze składowiska i jego przetwarzaniu w  energię elektryczną.

 

 

 

  Więcej

Składowisko po wichurach

Opublikowano: 2022-02-23

Wichury, które w ostatnim tygodniu przeszły przez Wielkopolskę nie ominęły także naszego składowiska. Skutki: wyrwany z korzeniami świerk, który zatarasował wewnętrzną drogę do zbiornika, zerwane pokrycie dachu na wiacie, przewrócona i uszkodzona tablica na ścieżce edukacyjnej. Mamy nadzieję, że to już koniec serii wichur w naszym regionie.

Sater po wichurach 3Sater po wichurach 2Sater po wichurach

  Więcej

Prezes Sater Kórnik na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów

Opublikowano: 2022-02-23

W czwartek 17.02.2022 r. na posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta i Gminy Kórnik został zaproszony prezes Sater Kórnik Maksymilian Sułkowski. Prezes przedstawił sprawozdanie z działalności spółki oraz jej finansów, po którym odpowiadał na pytania radnych dotyczące bieżącej działalności oraz funkcjonowania firmy Sater.

  Więcej

Eko-lekcja na składowisku

Opublikowano: 2021-11-08

2 listopada na naszym składowisku odbyła się kolejna lekcja o tematyce ekologicznej. Tym razem odwiedzili nas uczniowie klas czwartych wraz z nauczycielkami ze szkoły podstawowej w Radzewie. Pogoda niestety nam nie sprzyjała, co jednak nie przeszkodziło w ciekawych rozmowach o segregacji śmieci, istocie recyklingu i dbałości o środowisko. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zainteresowaniem tematyką ekologiczną i zaangażowaniem. Jak zawsze wybraliśmy się na górę składowiska, gdzie dzieci obserwowały okolicę przy pomocy lornetek, a następnie udaliśmy się do biogazowni, gdzie jej pracownik udzielił uczniom informacji na temat pozyskiwania gazu ze składowiska i jego zamianie na energię elektryczną.

sater 02.11.2021 bSater 02.11.2021sater 02.11.2021 a

  Więcej

Uczniowie klas ósmych na składowisku

Opublikowano: 2021-10-26

W poniedziałek 25 października na składowisku pojawili się uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami ze szkoły podstawowej w Szczodrzykowie. Po omówieniu zagadnień związanych z gospodarką odpadami i segregacją śmieci młodzież ruszyła na górę składowiska gdzie lornetkami obserwowała okolicę. Prezes Sater Kórnik opowiedział o przeprowadzonej rekultywacji i związanych z nią efektach ekologicznych. Następnie młodzież odwiedziła zlokalizowaną przy składowisku biogazownię i zapoznała się z systemem pozyskiwania gazu i jego zamiany na energię elektryczną.

25.10.2021 r25.10.2021

  Więcej

Festyn Ekologiczny 2021

Opublikowano: 2021-09-16

11 września 2021 r. po raz szósty już na kórnickim rynku miał swoją edycję Festyn Ekologiczny, tym razem pod hasłem „Czyste powietrze – tego chcę jeszcze”. I tak jak co roku zgromadził tłumnie mieszkańców naszej gminy.

Podobnie jak w poprzednich latach ogromnym zainteresowaniem cieszyła się akcja wymiany zużytych baterii na sadzonki drzew i krzewów. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, wśród których na szczególną uwagę zasłużyła gra edukacyjna związana z segregacją śmieci. W bardzo przystępny a zarazem atrakcyjny dla młodszych mieszkańców gminy sposób połączono zabawę z rozpowszechnianiem wiedzy o ekologii i ochronie środowiska.

Swoje stoiska na festynie zaprezentowały lokalne firmy, stowarzyszenia oraz podmioty współpracujące z UMiG Kórnik. Jedną z atrakcji były też występy estradowe w tym finalistki The Voice Kids.

Festynowi towarzyszył również punkt Narodowego Spisu Powszechnego oraz Mobilny Punkt Szczepień.

Sater Kórnik podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku wsparł organizację festynu.

festyn ekologiczny 2021 - 2 małefestyn ekologiczny 2021 małefestyn ekologiczny 2021 - 3 małe

 

  Więcej